flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Із зали суду

02 березня 2016, 16:44

З 25.01.2016 року в Путивльському районному суді Сумської області проходять виробничу практику студенти 4 курсу  відділення правознавства Путивльського коледжу СНАУ.

Тут, за місцем проходження практики, вони дізнаються багато цікавого та нового, відвідують чимало судових засідань.

Найбільше за все  їх увагу привернула одна зі справ, яка  стосується проблем сім’ї.

Адже саме сім’я, як основний осередок суспільства, виконує найважливіші соціальні функції, відіграє значиму роль у житті людини.

Поняття «сім’я» в нас зазвичай асоціюється з безпекою та захистом , із місцем, де можна знайти спокій та порозуміння . Нажаль сучасна ситуація в Україні (економічна криза, зростаюча матеріальна і соціальна поляризація суспільства тощо) загострила проблеми cім’ї .

Не існує повної статистики щодо кількості жінок, які потерпають від насильства з боку своїх партнерів, але існує багато чинників , що свідчать про поширеність  цього ганебного явища.

Проблема насильства в cім’ї залишається широко розповсюдженою. Жінки, які стали жертвами домашнього насильства не отримують адекватного захисту, чи навіть доступу до правосуддя, а винуватці насильства в cім’ї  не несуть відповідальності перед законом.

Часто міліція не робить жодних кроків у відповідь на заяви жінок про скоєння щодо них насильства в cім’ї.

 Вказана справа, яка привернула увагу студентів розглядалася відносно громадянина К., який обвинувачувався у вчиненні злочину передбаченого ч.1 ст. 122 КК України, а саме в нанесенні умисно середньої тяжкості тілесних ушкоджень своїй цивільній дружині.

Громадянина К. було визнано винним у вчиненні вказаного злочину та засуджено.

В ході розгляду справи було з’ясовано причини та умови скоєння злочину.

Судом встановлено, що громадянин К. раніше проживав в Донецькій області в м. Макіївка, раніше судимий, познайомившись зі своєю цивільною дружиною переїхав проживати до с. Стрільники Путивльського району, ніде не працював, але має хист до промислу, тому періодично виготовляв столярні вироби, отримані від яких кошти витрачав на зловживання спиртними напоями.

В останні роки на грунті «пияцтва» громадянин К. почав вчиняти сварки та бити свою цивільну дружину, яка тривалий час терпіла, але коли бійки стали частіше відбуватися неодноразово зверталася до правоохоронних органів.

Громадянин К. проти вищевикладеного заперечував, але на запит Путивльського районного суду працівниками поліції були надані матеріали неодноразових звернень до них його цивільної дружини, що підтверджує вказані обставини.

Працівники поліції кожного разу обмежувались лише формальними перевірками та відібранням письмових пояснень у громадянина К., після чого їх розгляд припинявся за відсутністю ознак кримінального діяння. Хоча відповідальність за такі дії окрім кримінального законодавства передбачена ст. 173-2 КУпАП, а саме за вчинення насильства в сім'ї, тобто умисного вчинення будь-яких дій фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування фізичного насильства, що не завдало фізичного болю і не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого могла бути чи була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого. Проте правоохоронними органами не було складено жодного протоколу про такі адміністративні правопорушення та передано до суду, що свідчить про халатність поліції та не бажання виконувати покладені на них обов’язки.

Також хотілось би виділити такий орган як прокуратура, обов’язком якої, згідно з законом, є захист прав та законних інтересів громадян, і яка у даному випадку повинна була відреагувати на бездіяльність поліції.

Крім того, дуже велику роль та важливу функцію у забезпеченні правопорядку відіграють органи місцевого самоврядування, а саме сільська рада на території якої проживають  обвинувачений та потерпіла.

Сільська рада як ніхто знали про події, які відбувались в сім’ї, але жодним чином не допомагали у вирішення вказаної проблеми: сім’я ніколи не запрошувалась на засідання виконавчого комітету та комісій.

Нажаль, викладені у цій статі обставини та явища бездіяльності та безвідповідального ставлення до своїх службових обов’язків, не є поодиноким випадком, а періодично повторюються та мають негативний вплив.

 

Цією статтею ми хочемо донести до наших громадян, що не треба бути байдужими до ситуацій, в яких ви або ваші знайомі стали жертвами сімейного насильства, та допомагати правоохоронним органам запобігати вчиненню таких злочинів.

 

Пресс служба Путивльського районного суду