flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Історична довідка

Історична довідка  до фонду

Путивльського районного суду Сумської області

за  1947 - 2022 роки

 

Відповідно до Конституції УРСР (ст. 108) і Закону РСР «Про судоустрій» 1938 р. з травня  1947 року  розпочав свою роботу Народний суд Путивльського району Сумської області, що підтверджується першими записами в Книзі наказів голови суду з кадрових питань від 06 травня 1947 року.

 Вибори народних суддів відбувалися в той час  громадянами району на основі загального, прямого та рівного права при таємному голосуванні. Народні судді та народні засідателі обиралися на три роки.

  У своїй діяльності районний народний суд підпорядковувався Управлінню Міністерства юстиції УРСР при виконкомі Сумської обласної Ради народних депутатів трудящих. До його функцій входило керівництво народними судами, забезпечення їх кваліфікованими кадрами, вивчення та узагальнення судової практики.

  До грудня 1954 року на території району існувало дві дільниці народного суду.

  Відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР № 1652 від 15 жовтня 1954 року «Про часткову зміну дислокації дільниць народних судів Української РСР» в Путивльському районі була скорочена друга дільниця народного суду.

  Всі документи, сформовані в процесі діяльності другої дільниці народного суду, були передані до народного суду 1-ої  дільниці.

  З 1955 року на території Путивльського району здійснював правосуддя Путивльський районний народний суд Сумської області.

  На підставі Указу Президії Верховної ради СРС від 30 серпня 1956 року «Про розширення прав обласних судів і ліквідації управлінь Міністерства юстиції УРСР при обласних Радах депутатів трудящих» Управління Міністерства юстиції по Сумській області ліквідовано і функції судового управління  народними судами були передані обласному суду. Мінюст УРСР, а також інших республік отримав статус союзно-республіканського міністерства. На обласні суди покладалися не властиві для судових органів функції керівництва нотаріальними конторами, виконанням судових рішень і вироків у частині майнових стягнень, контролю за усією діяльністю народних судів, проведення в них ревізій. Народні суди отримали право призначати судових виконавців.

Крім, виконання функцій правосуддя по вище вказаних справах, до сфери діяльності народного суду входило проведення профілактичної роботи по попередженню злочинності в районі. Одночасно в народному суді проводився прийом громадян, здійснювалися відповідний контроль за підготовкою кадрів та політично-виховна робота серед працівників народного суду.

Згідно з Указом Президії Верховної Ради УРСР від 30 грудня 1962 року «Про укрупнення сільських районів Української РСР» на території Сумської області залишилось 10 районів, інші ввійшли до їх складу: Охтирський, Середино-Будський, Сумський, Лебединський, Буринський, Роменський, Білопільський, Глухівський, Кролевецький, Конотопський. З 15 лютого 1963 р. Путивльський районний народний суд перейменовано в Путивльський суд  Буринського районного народного суду.

Відповідно до Указу Президії Верховної Ради УРСР «Про внесення в адміністративному районуванні УРСР» від 04 січня 1965 року, 26 січня 1965 року Путивльський суд  Буринського районного народного суду перейменовано в Путивльський районний народний суд. В цей час в Сумській області було відновлено райони: Краснопільський, Липоводлинський, Недригайлівський, Путивльський, Тростянецький, Шосткинський і всього нараховувалось 16 районів.

Указом Президії Ради УРСР від 6 жовтня 1970 року було створено Міністерство Юстиції УРСР та відділи юстиції облвиконкому. У зв’язку з створенням відділів юстиції структура і функції обласного суду змінились. 30 грудня 1970 року функції управління і організації народними судами передані відділу юстиції.

У своїй діяльності  суд з 1974 року підпорядковувався відділу юстиції виконкому Сумської обласної Ради депутатів трудящих, а з жовтня 1977 року по 1988 рік - відділу юстиції виконавчого комітету Сумської обласної Ради  народних депутатів.

Законом УРСР "Про судоустрій УРСР" в ред. 05.06.1981 р. було збережено раніше існуючий порядок обрання суддів та передбачалось, що районний (міський) народний суд утворювався в районі, місті (крім міст районного підпорядкування), районі в місті. Народні судді районних (міських) народних судів обиралися громадянами району, міста, району в місті на основі загального, рівного і прямого виборчого права при таємному голосуванні строком на п’ять років. Проте був змінений порядок обрання голови відповідного суду. У ст. 23 Закону було передбачено, що при обранні двох чи більше народних суддів районна, міська, районна в місті Рада народних депутатів затверджує на сесії голову відповідного районного (міського) народного суду з числа обраних народних суддів. Подання в цьому питанні вноситься начальником відділу юстиції виконавчого комітету обласної, Київської міської Ради народних депутатів.

Згідно з Законом УРСР "Про судоустрій Української РСР" від 05.06.1981 організаційне керівництво щодо районних (міських) народних судів здійснювалось відділом юстиції виконавчого комітету обласної ради народних депутатів. На підставі цього була змінена назва суду на Путивльський районний народний суд Сумської області.

Цим же Законом визначалося, що діяльність суду при здійсненні правосуддя спрямована на зміцнення законності і правопорядку, запобігання злочинам та іншим правопорушенням і має завданням охорону від усяких посягань на закріплений Конституцією України суспільний лад, його політичної та економічної систем; соціально-економічні, політичні та особисті права і свободи громадян; права і законні інтереси державних підприємств, установ, організацій, їх об’єднань, інших громадських організацій.

Правосуддя здійснювалося шляхом:

- розгляду і вирішення в судових засіданнях цивільних справ по спорах, що стосуються прав та інтересів громадян, державних підприємств, установ, організацій, колгоспів, інших кооперативних організацій, їх об’єднань, інших громадських організацій;

- розгляду в судових засіданнях кримінальних справ і застосування встановлених законом мір покарання до осіб, винних у вчиненні злочину, або виправдання невинних.

Відповідно до Постанови ЦК Компартії України та Ради Міністрів УРСР від 13 вересня 1988 року № 272 "Про схему управління народним господарством Сумської області" та рішення Сумської обласної Ради народних депутатів від 09 листопада 1988 року "Про об’єднання відділів юстиції та ЗАГС облвиконкому в управління юстиції облвиконкому" відділ юстиції та ЗАГС облвиконкому були об’єднані в управління юстиції облвиконкому.

Путивльський районний народний суд Сумської області з 1990 року знаходиться за адресою: вул.. Кірова, буд. 54, м. Путивль, Сумська область.

Після набуття Україною суверенітету у грудні 1991 року в органах влади всіх рівнів відбувається реформування. Здійснюється удосконалення судової системи, діяльності судів.

Згідно з Законом України "Про внесення змін і доповнень до Закону Української РСР "Про судоустрій Української РСР", Кримінально-процесуальним та Цивільним процесуальним кодексами Української РСР від 17 червня 1992 року № 2464-12 судовий процес проводиться суддею одноособово за участю прокурора, адвокатів, секретаря. Народні засідателі участі у судовому процесі не приймають.

Відповідно до Закону України "Про представника Президента України" та Постанови Верховної Ради України про порядок введення в дію цього Закону від 05.03.92  №2167-ХІІ, Указу Президента України "Про положення про місцеву державну адміністрацію" від 14.04.92 № 252 та розпорядження представника Президента України в Сумській області від 24.04.92 № 12 "Про припинення діяльності облвиконкому та створення Сумської обласної державної адміністрації" виконавчий комітет Сумської обласної Ради народних депутатів ліквідовано, а на його базі створено Сумську обласну державну адміністрацію.

Згідно з розпорядженням представника Президента України в Сумській області "Про структуру обласної державної адміністрації" від 18.05.92  № 44 на підставі "Положення про місцеву державну адміністрацію" до складу обласної державної адміністрації за принципом подвійного підпорядкування включено управління юстиції.

Відповідно до Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону УРСР "Про судоустрій Української РСР" від 24 лютого 1994 року № 4017 назву "народні суди" було змінено на назву "районні, місцеві суди", внаслідок чого змінилась і назва "Путивльський районний народний суд Сумської області" на "Путивльський районний суд Сумської області".

Законом України "Про судоустрій України" в ред. від 24.02.1994 р. передбачалось, що судді районних (міських) судів обираються відповідно Верховною Радою Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими Радами народних депутатів строком на десять років. Судді, які вперше пройшли конкурсний відбір, обираються на п’ять років. Голова районного (міського) суду і його заступник з числа обраних суддів затверджуються відповідно Верховною Радою Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими Радами народних депутатів за спільним поданням Голови Верховного Суду Республіки Крим та Міністра юстиції Республіки Крим, голови обласного Київського та Севастопольського міських судів і начальника управління юстиції обласної, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.

Відповідно до Указу Президента України від 18.05.94 № 236/94 "Про управління юстиції Міністерства юстиції України" та розпорядження представника Президента України від 30.05.94 № 172 з пункту 2 розпорядження представника Президента України "Про структуру обласної державної адміністрації" від 18.05.92 № 44 зі структури обласної державної адміністрації було виключено управління юстиції, яке підпорядковувалось обласній державній адміністрації за принципом подвійного підпорядкування.

З прийняттям Конституції України 28 червня 1996 року та внесенням змін до Закону України "Про судоустрій" у редакції від 21.06.2001 був встановлений порядок обрання (призначення) суддів місцевих судів. Зокрема, у ст. 22 зазначеного Закону передбачалось, що судді місцевих судів обираються Верховною Радою України безстроково у порядку, встановленому законом. Судді місцевих судів, які вперше пройшли конкурсний відбір, призначаються Президентом України строком на п’ять років у порядку, встановленому законом.

У зв’язку з прийняттям Рішення Конституційного Суду України від 16.05.2007 у справі за конституційним поданням Вищої ради юстиції про офіційне тлумачення  положення частини  п’ятої статті 20 Закону України «Про судоустрій України» (справа про звільнення судді з адміністративної посади), яким дано роз’яснення  щодо відсутності повноважень у Президента України на призначення суддів на адміністративні посади, до врегулювання  цього питання  в законодавчому порядку  на підставі Рішення Ради суддів України «Щодо призначення суддів на адміністративні посади в судах загальної юрисдикції та звільнення з цих посад» від 31 травня 2009 року № 50 повноваження щодо призначення судів було покладено на Раду суддів України.

Законом України «Про судоустрій  України» до системи загальної юрисдикції віднесено місцеві загальні суди. Місцевими загальними судами визначені районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди, а також  військові суди гарнізонів.

 Указом Президента України від 20 серпня 2001 року № 641/2001  «Про мережу та кількісний склад суддів місцевих судів» було затверджено мережу та кількісний склад суддів місцевих судів України.

Указом Президента України від 29.08.2002 № 780/2002 була створена Державна судова адміністрація України, до основних завдань якої віднесено участь у межах своїх повноважень у формуванні судів та удосконаленні їх організаційного забезпечення.

Відповідно до Положення  про державну судову адміністрацію України, затвердженого Постановою КМУ від 14.01.2009 № 14, до повноважень Державної судової адміністрації країни  віднесено вивчення практики організації діяльності судів. Відповідно до даної Постанови суди було відділено від Міністерства юстиції та судові виконавці вийшли  зі складу суду. З 07 липня 2010 року відповідно до Закону України «Про судоустрій та статус суддів» Державна судова адміністрація України здійснює організаційне забезпечення  діяльності органів  судової влади у межах повноважень, установлених законом.

Згідно з Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 26 червня 2007 року № 486-р «Про граничну чисельність працівників апарату апеляційних та місцевих загальних судів», розробленого на виконання положень Законів України «Про судоустрій України» та «Про доступ до судових рішень», вимог процесуального законодавства , наказу ДСА України від 23 жовтня 2010 року № 672/к «Про граничну чисельність працівників апарату  апеляційних та місцевих загальних  судів» з 01 січня 2008 року до штатних розписів суду введено посади керівника апарату суду, консультантів та головного спеціаліста  з інформаційних технологій.

Керівник апарату суду та його заступник призначаються та звільняються з посад начальником відповідного територіального управління ДСА України за поданням голови суду.

Відповідно до подання голови Путивльського районного суду від 05 лютого 2008 року та погодження начальника Територіального управління Державної судової адміністрації Сумської області від 15 лютого 2008 року на посаду керівника апарату Путивльського районного суду призначена Афанас’єва Т.В., яка і по теперішній час очолює колектив суду.

З серпня 2010 року суд працює на підставі Закону України «Про судоустрій і статус суддів» від 07 липня 2010 року № 2453-VI.

Відповідно до вказаного Закону  коло повноважень керівника апарату суду суттєво розширено: керівник апарату суду несе персональну відповідальність за належне організаційне забезпечення суду, суддів та судового процесу, функціонування автоматизованої системи документообігу, яка введена в дію з 01 січня 2011 року відповідно до розділу XII Прикінцевих положень Закону.

Керівник апарату суду призначає та звільняє з посад працівників апарату суду, застосовує до них заохочення та накладає дисциплінарні стягнення.

Відповідно до ст.. 4 Закону України  «Про судоустрій та статус суддів» за головою суду закріплена представницька, адміністративна та контрольна функції.

На виконання вимог Закону України  «Про судоустрій та статус суддів», Постановою Кабінету Міністрів України від 01 грудня 2010 року № 1097 «Про внесення змін до актів Кабінету Міністрів з питань діяльності судів та визнання такими, що втратили чинність деякі акти  Кабінету Міністрів  України» від 09 березня 2006 року  № 268 «Про упорядкування структури та умов праці працівників  апарату органів  прокуратури, судів та інших органів», з 01 січня 2011 року існуюча посада помічника голови суду замінена на посаду заступника керівника апарату суду.

В період з 1947 року по 2022 рік на посаді голови суду були:

з 1948 р. по 1954 р.          - Чернобровкін В.Д.;

з 1954 р. по 1958 р.          - Губченко М.С.;

з 1958 р. по 1960 р.          - Лобода Є.П.;

з 1960 р. по 1984 р.          - Кучер І.І.;

з 1984 р. по 1987 р.          - Кривобок В.Я.;

з 1987 р. по 1990 р.          - Линенко С.Д.;

з 1990 р. по 2016 р.          - Гриценко П.П.

з 2016 р. по 2018 р.          - Толстой О.О.

з 2018 р.  обов’язки голови суду виконує  Данік Я.І.

 

Голова

Путивльського районного суду                                                                   Я.І. Данік